Jak se dostat do SYMBIA?
Za 18 let života SYMBIA nám zasedačkou prošla už řádně dlouhá lajna uchazečů. Někteří se odepsali už při pozdravu, s jinými jsme si po pár minutách plácli a potkáváme se dodnes. A i když dnešní agentury bojují s nedostatkem lidí, SYMBIO má síto jemné stejně jako před lety. Nakoukni do postupů, které nám dlouhodobě pomáhají najít ty nejlepší lidi v oboru!
Jak to děláme my?
Jak vybírat nové lidi jsme ladili dlouho a ladíme vlastně pořád. Namísto korporátních assessment center a unifikovaných testů jsme vždy tak nějak přirozeně dávali na osobní kontakt, chemii a intuici. Soustředíme se na podobné hodnoty, všímáme si detailů, neděláme kompromisy. Dostat se nám pod kůži sice není jen tak, když to ale dopadne, je z toho vášnivý a dlouhotrvající vztah, ze kterého se jen tak nikdo nevyvleče. A jak takové lidi vybíráme?
Vyhýbáme se pracovním portálům
Při výběru se spoléháme hlavně na osobní kontakty a doporučení lidí v SYMBIU. Ti, kteří k nám nejlíp sedí, většinou jobs.cz nesjíždějí – mnohem častěji na ně narazíme třeba na sítích. Stále častěji také oslovujeme potenciální kandidáty napřímo. Díky tomu máme super lidi na pozicích, které se jinak obsazují opravdu těžko.
Nedáváme na první dobrou
Drtivá většina rozhovorů má u nás 2 kola. Po prvotním předvýběru, kdy prolustrujeme LinkedIn, si s uchazečem sedne Libor s Michalem a odpovídající team leader. Ti se kromě pracovních zkušeností a skillů soustředí hlavně na to, jak si s nimi osobnostně sedneš. Když to jiskří, pozvou tě na druhou seznamovačku se zbytkem týmu.
Rozhodujeme se srdcem
Konečné rozhodnutí je vždy otázkou intuice. Už několikrát jsme se spálili, když jsme dali přednost cool nálepce před vlastním pocitem, případně když jsme před hodnotami upřednostnili vysokou odbornost. Snažíme se obklopovat lidmi se silnou energií a vlastním názorem, nebereme nikoho na “teplé místečko”. Jakmile cítíme, že je to ono, chystáme smlouvu.
Jak to můžeš udělat ty?
Pokud už nějakou dobu po SYMBIU pokukuješ, možná je na čase se nám představit. Univerzální návod, jak u rozhovoru v SYMBIU zazářit, bohužel nemáme. Máme ale 4 dobré rady, které se uchazečům zatím vždycky vyplatily. Ať už se budeš hlásit do kreáče nebo k developerům.
I. Nepřipravuj se, přicházíš o autentičnost
Chceme vědět, kdo opravdu jsi. Co máš za sebou a co si chceš vyzkoušet u nás. Měl bys mít v hlavě srovnaný, proč chceš dělat právě v SYMBIU a co mu můžeš dát. Možná se tě zeptáme, kolik znáš písniček od Elánů nebo jestli jsi četl Freuda. Hlavně žádný stres – pokud to má klapnout, klapne to.
II. Zjisti si o nás co nejvíc
Proscrolluj nám Facebook, omrkni #symbiolife na Instagramu nebo si projdi nejlepší kampaně v našem portfoliu – na ty se tě při rozhovoru pravděpodobně zeptáme. Na sítích se snažíme být co nejupřímnější, což ti dává slušnou šanci alespoň zhruba poznat, jací jsme.
III. Neboj se otevřít
Chceme z tebe cítit upřímnost a vědět o tobě co nejvíc. Libor si často všímá smyslu pro humor, který (když se tak díváme na lidi kolem) opravdu nemá hranic. Víc než nadupané CV nás zajímá, co děláš po zaklapnutí počítače. Sportuješ? Cestuješ? Děláš něco rukama? Pak nás to s tebou asi bude bavit. Diverzita uvnitř agentury vytváří kreativnější prostředí a to máme moc rádi.
IV. Využij každé možnosti být s námi
Jakmile cítíme, že by nám to s tebou mohlo dopadnout, dáme ti možnost zažít SYMBIO na vlastní kůži. Upřímně doporučujeme ji využít. Přijď si k nám sednout na den nebo na měsíc (klidně pracuj na svých projektech), přijmi pozvání na Guláš nebo se přidej na brainstorming. Pobav se s lidmi napříč týmy, prozkoumej, jak to u nás chodí, poslouchej vtipy, kterým se smějeme. Třeba zjistíš, že je SYMBIO úplně mimo mísu. A nebo že to bude na celý život.
Ještě toho sentimentu nemáš dost?
Pak mrkni na otevřené pozice. Do naší pražské pobočky právě hledáme projekťáky, šikovné lidi na social nebo accounty seniorního i bažantího rázu. Napiš Liborovi na libor.simon@symbio.agency a pobavte se o tom, co by tě u nás bavilo.
P.S. Nebráníme se ani absolventům a stážistům. Třeba takový Sebastián u nás ve svých 17 letech začínal o prázdninách pomáhat s opinion leadery na jedné kampani. Z neplacené stáže je teď ⅘ úvazek v social týmu.