Zažít SYMBIO. Jak přitahujeme na webu ty správné lidi?
Když jsme začali debatovat o tom, jak co nejlépe pojmout kariéru na novém webu, objevila se COCUMA. Podobně jako konkurenční Proudly vychází z americké služby The Muse a snaží se změnit způsob hledání práce. Vytváří průvodce mezi firemními kulturami a pomáhá spojit lidi a společnosti se stejným naladěním. Firmám vytvoří profil, který by je měl co nejvěrněji a nejopravdověji představit. Prostřednictvím fotek, videa, rozhovorů s konkrétními lidmi.
Myšlenka, se kterou COCUMA přišla, rezonuje s mojí představou náboru. Prostřednictvím firemní kultury a co nejvíce autenticky. Sešli jsme se proto se Skondrem, který za COCUMOU stojí a vytváří profily firem, a zkoušeli se domluvit, jak by nám s kariérou na webu mohl pomoct. Kromě varianty, že si necháme vytvořit firemní profil, na který budeme z webu odkazovat, byla ve hře i možnost, že nám celou kariérní sekci na webu vytvoří právě Skondr. Společné debaty nám ale nakonec pomohly uvědomit si, že pokud chceme ukázat, jací opravdu jsme, nemůžeme to přenést na nikoho mimo SYMBIO. Také nám došlo, že firemní profil bude uměle vytvořená vizitka, která nemusí předat to, jací opravdu jsme.
Ale jak předat firemní kulturu co nejvíce autenticky? Myslím, že je dobré nevytvářet uměle pro tento účel nové formy a prezentace. Brand ani reputaci není možné vytvořit ze dne na den. Chtěli jsme proto využít to, co už máme a běžně používáme. Nehrát si na nic, ale využít to, co o nás říkají jiní, co jsme sami o sobě říkali v minulosti, co jsme zažili a čím jsme si prošli. Ukázat, jací jsme a jací jsou lidé u nás.
Na začátku úvodní stránky kariéry je video, ve kterém o nás mluví Martin Jaroš. Kdybychom se snažili sebevíc, asi bychom se sami nepředstavili lépe, než to udělala jedna z největších osobností české reklamy.
Je jedno, na jakou pozici člověk nastupuje. Je jedno, kolik má zkušeností. Jedno ale není, jestli budeme sdílet stejné hodnoty. Proto věnujeme velký prostor tomu, čemu věříme a co musí mít i každý člověk, který by se k nám měl přidat. Chtěli jsme ukázat, že naše hodnoty nejsou jenom výsledkem práce copywritera, ale že je skutečně žijeme. Vybrali jsme 3 lidi a na jejich příkladu ukázali, jak konkrétně vypadá jejich naplnění. Odkázali jsme také na starší články na našem blogu, kde jsme se jednotlivým tématům věnovali víc do hloubky.
Za 17 let prošlo SYMBIO velkým vývojem. Natočili jsme proto video, ve kterém s Robertem vysvětlujeme, jakou agenturou jsme dnes, jací lidé u nás jsou a proč s námi zůstávají.
Už několik let máme svoji kroniku. Místo, kam ukládáme všechny střípky ze života v SYMBIU. Je to asi nejlepší způsob, jak ukázat život a lidi u nás. Obsah kroniky tvoří každý, kdo zanechá nějakou digitální stopu týkající se SYMBIA. Dosud jsme ji měli přístupnou jenom pro nás, ale s novým webem jsme se rozhodli otevřít ji všem.
Chtěli jsme co nejvíc přiblížit i prostředí, v jakém u nás pracujeme. Díky Google StreetView se každý může virtuálně projít oběma patry v Praze i v Pardubicích.
Nemáme rádi strkání lidí do škatulek podle názvů pozic. Snažíme se najít talent každého člověka a pak mu ho pomoct co nejlépe využít. Proto jsme na stránku s výpisem volných míst přidali i možnost pro všechny, kteří se v žádné škatulce nenašli. V detailu stránky jsou pro inspiraci 3 příklady lidí, u kterých se takový přístup vyplatil. Buď se hlásili na jinou pozici, případně přišli jenom na stáž a postupně si našli svoje místo.
Vývojář je úplně jiný živočišný druh než grafik nebo projekťák. Proto nemáme jednu univerzální šablonu pro detailní popis toho, koho na danou pozici hledáme. Pro každou roli vytváříme zvláštní inzerát, který ji pomůže co nejlépe přiblížit. Ale nejde jenom o to, abychom pouze lidi přitahovali a nadchávali. Chceme také odfiltrovat takové, kteří by k nám nezapadli. Chceme zkrátka ukázat vše tak, jak to opravdu je. Na detailu account managera tak dostali prostor promluvit náš konkurent či bývalá accountka, ukazujeme další kolegy či nejbližšího parťáka – project managera. Frontend developer se může seznámit se svým budoucím teamleaderem Vonem. UX designer si může přečíst rozhovor s Marcelem a dozvědět se, proč k nám přišel, co se mu tu líbí a co ne. Office managerka se seznámí s Markétou, která práci dělá teď, a dozví se, kam a proč se v rámci SYMBIA posune.
Nechceme se schovávat za anonymní e-maily začínající jobs@ nebo hr@. Se všemi uchazeči se potkávám já, se mnou ejčárista Michal a budoucí teamleader. Proto je u detailu každé pozice moje fotka a kontakt. To, že se zájemce o práci u nás potká rovnou s jedním ze zakladatelů, je také důkazem toho, jak je pro nás důležitý tým a lidé, kteří ho tvoří.
Web je samozřejmě jenom jedním z komunikačních nástrojů. Není na něm všechno a ani nemůže. Aby si o nás člověk udělal ucelenější obrázek, může se podívat na náš profil na Facebooku, Twitteru, Instagramu a LinkedInu, prohlédnout si naše práce na Behance a Dribbblu, sledovat náš YouTube kanál nebo Pinterest. Skvělým zdrojem jsou pak osobní profily Symbiáků. Oni jsou těmi nejdůležitějšími ambasadory SYMBIA a tvůrci firemní kultury.
Sebelepší web ani ty nejautentičtější profily na sociálních sítích nemůžou ukázat to, jací jsme doopravdy, jak žijeme, jak pracujeme, čemu se smějeme. Pokud u někoho cítíme, že by to mohlo klapnout, otevíráme mu SYMBIO, jak jen to jde. Samozřejmě chceme, aby se potkal s budoucím týmem. Ale může se bavit úplně s kýmkoliv a o čemkoliv. Zveme lidi, aby u nás strávili třeba celý den a zapojili se do brainstormingů, zašli s ostatními na oběd, případně jenom pozorovali. Nemusí ale zůstat jenom u jednoho dne “na zkoušku”, už jsme si takhle zkusili i celý měsíc.
Můžeme se samozřejmě snažit ještě víc a investovat další čas a energii do přitahování těch nejlepších lidí. U náboru je to ale jako s tendry – nejlepší je takový, který není. To znamená, když ti správní lidé neodcházejí a není třeba je nahrazovat. A pokud potřebujeme tým rozšířit o nové členy, nemusíme hledat my, ale oni si nás sami najdou. A nebo je přivede někdo, kdo už u nás pracuje. To je vždycky záruka, že přijde člověk s podobnými hodnotami a správně nastaveným očekáváním.